Yönetilebilir Switchlere Bağlantı Yöntemleri

Merhaba Arkadaşlar bu makalemizde switchlere bağlanma yöntemlerini göreceğiz. Switchlere hem local olarak hem de netwok üzerinden iki şekilde bağlana biliyoruz. Bu bağlantıyı sağlamak için Telnet, Putty ve Hyper terminal gibi programlar yardımı ile sağlıyoruz. Kısaca Telnet hakkında bilgi vermek gerekirse Telnet‘in açılımı “Telecommunication Network” yani “İletişim Ağı” dır. internet ağı üzerindeki çok kullanıcılı bir makineye uzaktaki başka bir makineden bağlanmak için geliştirilen bir TCP/IP protokolü ve bu işi yapan programlara verilen genel isimdir. Telnet 23 numaralı portu kullanır. Telnet ile bağlanmak istediğimiz makine üzerinde kullanıcı adı ve şifremizin olması gerekmektedir. Veriler şifrelenmez.

Telnet ile Switch’e nasıl bağlanılır?

  1. Başlat (Start) –> Çalıştır (Run) menüsünü çalıştırın.
  2. Komut satırına “telnet” komutu bir boşluk bırakıp bağlanmak istediğiniz makinenin ip adresini veya hostnameni yazarak ENTER tuşuna basınız.

3. Eğer adresi doğru girdiyseniz ve cihaza erişiminiz var ise bu işlemden sonra karşınıza komut satırı gelecektir. Kullanıcı adını ve şifrenizi girdikten sonra artık switch’e bağlanmış olursunuz.

Putty ile Networkteki Switch’e nasıl bağlanılır?

  1. Putty programını linkten indirebilirsiniz.
  2. İndirdikten sonra Putty programını çalıştırıyoruz ve Connection Type seçeneğinden Telnet seçilir. Telnet seçeneği seçildiğinde Port alanı otomatik olarak 23 olacaktır. Biz sadece Host Name alanına bağlanacağımız switch’in ip adresini yazıyoruz ve open butonuna tıklıyoruz.

3. Eğer adresi doğru girdiyseniz ve cihaza erişiminiz var ise bu işlemden sonra karşınıza komut satırı gelecektir. Kullanıcı adını ve şifrenizi girdikten sonra artık switch’e bağlanmış olursunuz.

Putty ve Consol kablosu Switch’e nasıl bağlanılır?

  1. Bu işlemi yapabilmek için consol kablosu ile switch’e bağlanmamız gerekiyor. Consol kablosu aşağıdaki görüldüğü gibi bir tarafı dişi rs232 diğer tarafı ise RJ-45 konnektörlüdür. (Farklı tipte switchler için farklı consol kablolarıda vardır. Benim kullandığım cisco switchler için kullanılan consol kablosudur.)

2. Consol kablomuzun RJ45 ucunu switch’imizin consol portuna diğer ucunu da bilgisayarımızın com portuna bağlıyoruz.

3. Eğer bilgisayarınızda rs232 girişi yok ise aşağıdaki görüldüğü gibi bir rs232 to usb çevirici kullanmamız gerekir.

4. Bilgisayarımız ile switch arasındaki bağlantıyı tamamladıktan Putty programını çalıştırıp Connection Type seçeneğinden Serial seçilir, daha sonra bilgisayarım sağ tık özelliklerden hangi com portu kullandığımıza bakıyoruz ve Putty üzerinde Serial line alanına bu com portu yazıp open kısmına tıklıyoruz.

5. Eğer Com portu doğru girdiyseniz ve cihaza erişiminiz var ise bu işlemden sonra karşınıza komut satırı gelecektir. Kullanıcı adını ve şifrenizi girdikten sonra artık switch’e bağlanmış olursunuz.

Hyper Terminal ile Networkteki Switch’e nasıl bağlanılır?

  1. Hyper Terminal programını linkten indirebilirsiniz.
  2. İndirdikten sonra Hyper Terminal programını çalıştırıyoruz ve bağlantımıza bir isim verip tamam diyoruz. Aşağıda görüldüğü gibi ben Cisco ismini verdim.

3. Bağlanırken kullan seçeneğinden TCP/IP (Winsock) seçeneğini seçiyoruz.

4. Ana bilgisayar alanına switch’imizin ip adresini yazıyor, bağlantı noktası otomatik olarak 23 olacaktır ve tamam ile devam ediyoruz.

5. Eğer adresi doğru girdiyseniz ve cihaza erişiminiz var ise bu işlemden sonra karşınıza komut satırı gelecektir. Kullanıcı adını ve şifrenizi girdikten sonra artık switch’e bağlanmış olursunuz.

Hyper Terminal ve Consol kablosu Switch’e nasıl bağlanılır?

  1. Bu işlemi yapabilmek için consol kablosu ile switch’e bağlanmamız gerekiyor. Consol kablosu aşağıdaki görüldüğü gibi bir tarafı dişi rs232 diğer tarafı ise RJ-45 konnektörlüdür. (Farklı tipte switchler için farklı consol kablolarıda vardır. Benim kullandığım cisco switchler için kullanılan consol kablosudur.)

2. Consol kablomuzun RJ45 ucunu switch’imizin consol portuna diğer ucunu da bilgisayarımızın com portuna bağlıyoruz.

3.  Eğer bilgisayarınızda rs232 girişi yok ise aşağıdaki görüldüğü gibi bir rs232 to usb çevirici kullanmamız gerekir.

4. Bilgisayarımız ile switch arasındaki bağlantıyı tamamladıktan sonra Hyper Terminal programını çalıştırıyoruz ve bağlantımıza bir isim verip tamam diyoruz. Aşağıda görüldüğü gibi ben Cisco ismini verdim.

5. Bağlanırken kullan seçeneğinden consol kablomuzu hangi com port’a bağlamışsak o portu seçiyoruz ve tamam diyoruz.

6. Bağlantı hızı 9600 Akış kontrolünü Xon/Xoff seçiyoruz ve tamam diyoruz.

7. Eğer Com portu doğru girdiyseniz ve cihaza erişiminiz var ise bu işlemden sonra karşınıza komut satırı gelecektir. Kullanıcı adını ve şifrenizi girdikten sonra artık switch’e bağlanmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir