Yedekleme ve Arşivleme Arasındaki Fark Nedir?

Dünya her geçen gün daha da büyüyor bu büyüme ile birlikte her yeni bağlantı, her yeni sistem ile datalarımızda büyüyor. İşte tam bu noktada Şirketler ve kullanıcılar için en önemli kaynak olan dataların yedeklenmesi ve arşivlenmesi büyük önem kazanıyor. Yedekleme ve arşivleme terimleri günümüzde ne kadar birbirini yerine kullanılsa da teknik olarak farklı işlemlerdir. Şirketler server, storage ve son yıllarda popüler olan bulut teknolojilerine yedekleme ve arşivleme yapmaktadırlar. Yedekleme ve arşivlemenin birçok yöntemi ve prosedürü vardır. İyi haber şu ki, yedekleme ve arşivleme arasındaki farklar oldukça açık ve anlaşılması kolaydır. Yedekleme ve arşivleme nedir kısaca bahsedelim.

Kısaca Yedekleme Nedir?

Yedekleme, hasar veya kayıp durumunda söz konusu verilerin geri yüklenmesi için oluşturulan verilerin bir kopyasıdır. Yedekleme yapıldıktan sonra orijinal veriler silinmez. Donanım arızası, İnsan hatası veya doğal afet nedeniyle veri kaybı yaşanır ise, bu verileri hızlıca geri yüklemek için yedekleme kullanılabilir.

Yedeklemelere örnek olarak, dizüstü bilgisayarınızı, masaüstünüzdeki tüm dosyaların bir yedeğini veya Telefonunuzun bozulması durumunda iPhone’unuzdaki tüm fotoğraflarınızı iCloud’a kopyalanmasını içerir. Ayrıca dosya sunucularını ve veri tabanlarını yedekleriz.

Yedeklemenin amacı her zaman aynıdır, hep aynı amaca yöneliktir. Herhangi bir aksi durumda yanlışlıkla silinen bir dosya ya da veriye nasıl ulaşabilirim? Örneğin, bir disk hatası olabilir ya da birisi VMware veya Hyper-V yapılandırmanızda bir veya daha fazla VM’yi yanlışlıkla veya kötü amaçlı olarak silebilir bu durumda bunların geri yüklenmesi gerekecektir. Daha kötüsü bir gün, kuruluşunuzdaki tüm dosyaların bir fidye yazılımı tarafından şifrelenmiş olduğunu fark edebilirsiniz. Eğer iyi bir yedekleme sisteminiz var ise tüm dosyalarınızı yedekten geri yükleyebilirsiniz. Aksi takdirde ise tüm dosyalarınız için fidye ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kısaca Arşivleme Nedir?

Arşivleme verileri uzun süreli saklamanın bir çözümdür. Önemli veriler arşivlenerek yıllarca saklanabilir. Yani Arşiv, uzun süreli saklama için tutulan ve ileride başvurmak için kullanılan bir dizi tarihsel kayıttır. Tipik olarak arşivler aktif olarak kullanılmayan verileri içerir.

Çoğu durumda arşivlemenin amacı yasal uyumluluk gereksinimlerini karşılamaktır. Bu gereksinimler, faaliyet gösterdiğiniz sektöre ve ayrıca sizi yöneten hukuk sistemlerine bağlı olarak değişir, ancak çoğu durumda işletmeler veri saklama yönetmeliklerine tabidir. Bir doktorun ofisi, hasta kayıtlarını belirli bir süre boyunca saklayabilir, örneğin, bir bankanın işlem kayıtlarını tutması gerekebilir. Bir iş projesi, sözleşme, finansal işlem veya bir çalışan ile ilgili bir anlaşmazlık veya soruşturma ortaya çıkarsa, bu konuyla ilgili kayıtlar arşivden alınabilir.

Daha hızlı ve daha sık erişilen veri depolama sistemlerinde yükü hafifletmek için sıklıkla arşiv kullanılır. Arşivlemenin amacı yedeklemenin aksine bir bilgisayar veya dosya sistemini daha önce var olan bir duruma döndürmek olarak ta düşünülebilir. Bir arşivin birden çok amacı olabilir.

Sonuç olarak yedekleme ve arşivleme için doğru araçları ve yöntemleri seçmek bizim için önemli ve faydalı olacaktır. Aslında her birinin ayrı ayrı görevleri, yöntemleri ve özellikleri vardır. Arşivleme için yedekleme yapmayı veya yedekleme için arşivlemeyi deneyerek yanlış veya hatalı sonuçlar elde edebiliriz. En iyi yöntem gereksinim duyduğunuz veri depolama fonksiyonu için doğru aracı ve hizmeti kullanmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir