Windows 7 desteğinde sona yaklaşılıyor

“Yaşam döngüsü bir ürün piyasaya sürüldüğünde başlar ve artık desteklenmediğinde sona erer. Bu yaşam döngüsündeki kilit tarihleri ​​bilmek, ne zaman güncelleme, yükseltme veya yazılımlardaki diğer değişiklikleri yapmanız konusunda bilinçli kararlar almanıza yardımcı olur.”

Microsoft’un şüphesiz Windows XP işletim sisteminden sonra en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 7 işletim sistemini kullananlar için bir hatırlatma yapmakta fayda var. Microsoft 9 yıllık işletim sisteminin destek sonu tarihini 14 Ocak 2020 olarak duyurmuştu. Bu nedenle, işletim sisteminizi yükseltme ve Windows 7’ye veda etme zamanı geldi 14 Ocak 2020’de Microsoft’un desteği sona erecek.

Bu tarihten sonra, teknoloji devi artık insanlar tarafından yaygın olarak kullanılan işletim sistemi için ücretsiz güvenlik güncellemeleri, hata düzeltmeleri ve yeni işlevsellikler yayınlamayacak ve bu da nihayetinde geride kötü amaçlı yazılım saldırılarına daha duyarlı bir kullanıcı grubu bırakacaktır.

Ancak tabi ki ücretsiz desteğin sonu bu. Microsoft her zaman olduğu gibi büyük işletme ve kurumsal müşteriler için Windows 7 desteğini sonlandırmıyor. Microsoft, desteklerini sürdürmek için para ödemek isteyen bazı şirketler için istisnalar yapıyor. İçerik dağıtım firması Kollective’nin ‘Windows 7 Ölümü’ raporuna göre , işletmelerin %43’ü hala dokuz yıllık işletim sistemini kullanıyor; bunların %17’si ise Microsoft’un destek tarihi sona erdiğinde ne olacağını ve ne gibi sıkıntıların olabileceğini bilmiyor.

Milyonlarca Kullanıcı Hala Windows 7 Kullanıyor

Microsoft Windows 7’yi 2009’da piyasaya sürmüştü.  Netmarketshare istatistiklerine göre şu anda bile Windows 7 den sonra tasarlanan Windows 8 ve 8.1’in ilerisinde olan Windows PC filosunun yaklaşık yüzde 37’sini kullanıyor.

Microsoft, Ocak 2015’te Windows 7’nin ana desteğini durdurmuştu, ancak Windows kullanıcıları, şirketin en az beş yıl süren genişletilmiş desteğinin bir parçası olarak bilinen güvenlik sorunları için güvenlik güncelleştirmeleri ve yamaları dağıtmayı devam ettiriyordu.

Önümüzdeki yıl Windows 7 desteği ile birlikte Microsoft ayrıca Windows Server 2008, 2008 R2, Exchange Server 2010 ve MS Office 2010 içinde desteği aynı şeklide 14 Ocak 2020 de sona erecek. SQL Server 2008, 2008 R2 ise 9 Temmuz 2019 da sona eriyor.

Windows 8 işletim sistemi ise genişletilmiş destek 10 Ocak 2023’te sona erecek.

Etkilenen Windows 7 Kullanıcıları Ne Yapmalı?

Siz veya işletmeniz hala Windows 7 işletim sistemi kullanıyorsa Windows 10 ya da Linux işletim sistemlerine geçmek için bir yıldan daha az zamanınız kaldı.

Devlet kurumları ve büyük şirketler için Windows 7 işletim sisteminden başka bir işletim sistemine geçmeleri bir yıldan daha uzun sürecek ise güncel olmayan ve savunmasız bir işletim sistemi çalıştırmak yerine Microsoft’tan güvenlik güncellemeleri ve yamalar almaya devam etmek için bir bütçe ayırmaları ve uzatılmış destek için ödeme yapmaları gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir