Mac’ler virüslerden neden daha az etkileniyor?

Birçok kişi, iPhone ve Mac gibi Apple cihazlarının kötü amaçlı yazılımlara karşı bağışık olduğunu düşünmektedir. Böyle düşünenler gerçekten haklı mı? Cevap maalesef HAYIR. Öyleyse neden bu kadar çok kişi bu yaygın yanlış bilgiye sahip?

Bu konuyu anlamak için Bilgisayarlarımıza nasıl ve neden virüs bulaştığını anlamamız gerekiyor.

Virüsler her zaman belirli bir platform için yazılır, böylece Windows işletim sistemleri için yazılmış bir virüs sadece bir Windows makinesinde çalışabilir. Bir bilgisayar virüsünün amacı her zaman mümkün olduğunca çok sayıda makineye yayılmaktır. Bu yayılma aslında çok tanıdık, tıpkı kışın toplumdaki soğuk algınlığı gibi düşünülebilir. Saldırganlarda, çoğu zaman insanların çoğunluğunun saldırılarından en iyi şekilde etkilenmeleri için en çok kullanılan platformu hedef alırlar. Bu ise genellikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için, en popüler işletim sistemi ne ise o olur. Günümüzde Windows 10, Windows 7 işletim sistemleri ve aynı zamanda akıllı telefonlar için Android çok sık kullanılmaktadır. Bu yüzden günümüzde kötü amaçlı yazılımların en yaygın hedefleri oluyorlar.

Mac’ler sadece şimdilik tehditlere daha az maruz kalıyorlar.

Yakın zamana kadar saldırganlar Windows işletim sistemleri kadar kullanılmadıkları için Mac’leri bu yüzden daha az hedef olarak gördüler. Kısacası potansiyel kurban sayısı neredeyse popüler hedef olmaktadır. Yani Mac’ler aslında virüslere karşı bağışık değildir, sadece tehditlere daha az maruz kalıyorlar.

Gün geçtikçe bu manzara değişiyor.

Son yıllarda birçok insanın zaten Mac kullanıyorum Mac’lere virüs bulaşmıyormuş, antivirüs ya da herhangi bir güvenlik yazılımı kullanmama gerek yok gibi düşünceler içerisine girdiler. Windows işletim sistemleri pazar payı ve kullanım olarak sektörde hala hakim görülmekte. Fakat özellikle büyük işletmelerin de ağırlıklı olarak ofislerinde Mac OS’yi kullandıkça daha popüler hale gelmeye başladı. Giderek daha fazla işletme Mac OS’ye geçtikçe doğal olarak virüsler için bir hedef haline geldi. Bu durumda şüphesiz Mac’lere saldıran bazı kötü niyetli virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar görülmeye başlandı.

Yani kısacası Mac’ler virüslere karşı bağışık değildir.

Popüler hale geldikçe bu efsanenin ne kadar tehlikeli olduğu daha da belirgin hale gelecektir. Bir Mac kullanıcısıysanız veya çalışanlarınız işletmenizde Mac kullanıyorsa, antivirüs veya bir güvenlik yazılımı yükleyerek saldırganlardan ve saldırılardan korunabilirsiniz. Sonuç olarak kimse verilerini riske etmek istemez.

Unutmayın: İşyerinde, evde ve seyahatte siber risklerle her zaman karşılaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir