KEYLOGGER NEDİR?

İsminden de anlaşılacağı gibi Keylogger’ın Türkçe karşılığı Anahtar kaydedici veya Tuş kaydedici anlamına gelir.

Sisteminize yüklenmesiyle aktif hale gelen tuş takip programlarıdır, klavyeniz de basılan her tuşu bir dosyaya kaydeder. Keylogger eğer sistem yöneticisinin bilgisi dahilinde yüklenmişse tamamen sistem güvenliği için çalışmaktadır. Fakat bu yazılım veya donanım sistem yöneticisinin bilgisi olmadan yüklenmişse tamamı ile saldırı ve casusluk amacı taşır.

Güvenlik amacı ile veya saldırı amacı ile çalışan keyloggerlar iki türlüdür.

Güvenlik Amaçlı Keyloggerlar; Genelde ebeveynlerin çocuklarını İnternet başındayken takip etmeleri için kullanılır ve tamamen sistem yöneticisinin bilgisi dahilindedir.

Saldırı Amaçlı Keyloggerlar ; Güvenliğinizi tehdit eden keyloggerlar çeşitli yollardan bilgisayarınıza bulaşabilir. Bu yollardan en yaygını herhangi bir programın içine keylogger yerleştirilerek sisteminizde çalıştırılmasıdır. Şüphesiz en büyük tehdit eş zamanlı mesajlaşma programları ve E-postalar ile gerçekleşmektedir. Bir saldırgan size herhangi bir dosya gönderebilir saldırgan gönderdiği bu dosyanın içine (genelde program veya fotoğraf olur) keylogger yerleştirebilir. Gönderdiği dosya çalışıyor gözükürken aslında arka taraflarda bilginiz dahilinde olmayan birde keylogger çalışmaya başlamıştır bile.

Keylogger sisteminize bulaştıktan sonra saldırganın konfigüre edişine göre bastığınız tuşların kaydını içeren dosyayı saldırganın belirlediği E-posta adresine otomatik olarak gönderir ya da bir web sitesinde arşivleyebilir. Ayrıca saldırgan bastığınız tuşları anlık olarak takip edebilir ve istediği bilgiyi sizden alır almaz saldırı işlemlerine başlayabilir.

Bir keylogger’ı nasıl tespit edersiniz? 

Keyloggerları tespit etmek çok zordur. Sisteminizde bir keylogger’in olabileceğine dair bazı işaretler ise: Web’de gezinirken, fareniz veya tuş hareketleriniz durakladığında veya ekranda yazdığınız sırada veya grafik veya web sayfalarını yüklerken hata ekranları aldığınızda ekranda daha yavaş performans gösterir.

Kendinizi korumak için neler yapabilirsiniz?

Özellikle İnternet cafe gibi halka açık yerlerde bulunan bilgisayarlar üzerinden E-TİCARET ve BANKACILIK İŞLEMLERİ yaparken, kimlik ve şifreleme bilgilerinizin bu metotla kopyalanabileceğini unutmayın.

İyi dengelenmiş yemekler yiyerek, bol bol dinlenip egzersiz yaparak, kendi sağlığınızı günlük olarak sürdürdüğünüz gibi, bilgisayarınızı veya mobil cihazınızın sağlığını da korumalısınız. Bu sebeple, tehlikeli web sitelerini ziyaret etmek veya virüslü programları, videoları veya oyunları indirmek gibi, bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi olumsuz yönde etkileyebilecek eylemlerden kaçınarak keylogger’lardan korunabilirsiniz. İşte bazı ipuçları:

E-posta yoluyla alınan ekleri açarken dikkatli olun, sohbet, sosyal ağlar ve hatta metin mesajları (mobil cihazlar için) bir keylogger içeren kötü amaçlı yazılım riski taşımaktadır.

İnternet’ten herhangi bir banka şubesine ya da alışveriş yaparken girdiğiniz kredi kartı bilgileriniz gibi vs sistemlere giriş yaparken sanal klavye kullanırsanız keylogger’a yakalanmazsınız.

En önemli ve son olarak ise kapsamlı bir güvenlik çözümü kullanın. Antivirüs, güvenlik duvarı, kimlik ve veri koruması sunan çözümlerle tüm aygıtlarınızı (PC’ler, Mac’ler, akıllı telefonlar ve tabletler) koruyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir