İnternet Kullanımının Çevresel Maliyeti Görselleştirildi

İnternet kullanımı dünyamız için bir maliyete tabidir. Ortalama her Google araması günde 3,5 milyar arama işliyor. Dünyanın en popüler arama motoru olan Google internetin karbon ayak izinin yaklaşık %40’ını oluşturuyor. Sadece dünyamızı öldüren akıllı telefonlar değil, internetin ta kendisidir aslında. Google, internetin ana bir parçasıdır elbette. Barselona / Berlin merkezli bir sanatçı ve araştırmacı olan Joana Moll, arama devinin gerçekten ne kadar enerji tükettiğini öğrenmek istedi. Elde ettiği proje olan  CO2GLE şirketin saniyede ne kadar karbondioksit yaydığını görselleştirdi.

Joana Moll CO2GLE hesaplarını 2015’ten itibaren kamuya ait verileri kullanarak yapıyor. İnternetin fizikselliğini araştıran Joana Moll. Çıkan sonucun çok kirletici olduğunu gördü. Google aramalarının çevresel sonuçlarını göstermek için bir web sitesi kurdu.

“CO2GLE” yi ve gerçek zamanlı sayacı görmek için buraya tıklayın .)

Yapılan hesaplamalardan birincisi, 1 GB’lik bilginin iletiminin tahmini 7kWh, yani 7,07 kg CO2’ye eşit olduğu gerçeği var. Moll, Google.com’un 2 MB ağırlığında ve saniyede yaklaşık 47.000 istek işlediğinden, sayfanın saniyede 500 kilo CO2 emisyonu ürettiğini söylüyor. Her dakikada 300 ton CO2. İki yetişkin mavi balinadan daha fazla ağırlık. Google, 2009’da arama başına 0,2 gram CO2 saldığını bildirirken, çevre danışmanları karbon ayak izi rakamın sorgu başına 1 kg ile 10 kg CO2 arasında olabileceğini söylüyor.

Google sözcüsü Co.Design’a yaptığı açıklamada, Moll’in sayılarını yanlış olarak nitelendirdi: Bununla birlikte, projenin temel aldığı hesaplamalar yanlıştır dedi. ”Sözcü“, tüm Google hizmetlerinin tam bir ayı, kullanıcı başına bir mil araç sürmekle aynı miktarda emisyon oluşturduğunu savundu.

Bununla birlikte, bilim adamları, tam olarak arama motorlarının ne kadar sera gazı yaydığı konusunda net değiller . İngiliz çevre danışmanlığı karbon ayak izi tahmini, Google’ın arama başına 1 kg ile 10 kg CO2 arasındadır diyor. Bu tahminin en yüksek noktası, aramayı çalıştırmadan önce bilgisayarınızı başlatmanızın gerekliliği olarak ta düşünülüyor.

Google ve Apple gibi teknoloji devleri, karbon salınımlarını azaltma programlarına sahiptir, ancak bu zor ve karmaşık bir görevdir. Apple, tüm dünyadaki ofislerinin, perakende mağazalarının ve veri merkezlerinin %100’ünü %100 yenilenebilir güce taşıdığını açıkladı. Bununla birlikte, henüz karbon ayak izini silememiştir. Ayrıca elektroniklerin üretimi, dağıtımı ve müşteri kullanımı  bol miktarda karbondioksit üretmektedir. Google  geçtiğimiz günlerde  % 100 yenilenebilir güç kullandığını duyurdu, ancak Apple gibi, karbon emisyonlarını tamamen ortadan kaldırmaktan çok uzak.

Google aslında, karbon ayak izini önemsemektedir (pdf). Daha fazla enerji verimli veri merkezleri tasarlıyor, temiz enerjiye yatırım yapıyor ve çok sayıda karbon dengeleme programı var. Şirketin sözcüsü, Google’ın 2007’den beri karbon nötr olduğunu vurgulamaktadır. Ancak bu, Google’ın altyapısının önemli miktarda CO2 yaydığı gerçeğini ortadan kaldırmaz.

Yakın zamanda Barselona’daki Internet Media Age konferansında konuşan Moll, Gram ve ton cinsinden CO2 ölçümü hızlı bir şekilde gerçekleşir. Buna bakmanın daha iyi bir yolu, farklı bir soru sormaktır: Google aramalarının bir saniyesini dengelemek için kaç ağaç kullanılır? Moll’in ikinci görselleştirme projesi ise şu şekildedirDeforest , büyümeye devam eden ve sonsuza kadar büyüyen ağaçların CO2 etkisini gösteren bir web sayfasıdır. Unutulmamalıdır ki ağaçlar sonsuz değildir.

“DEFOOOOOOOOOOOOOOOOOREST.” Uygulamasını başlatmak için buraya tıklayın. )

Bu arada, bir gruptan D sürdürülebilirlik notu alan ve aynı zamanda faaliyetleriyle CO2 üreten şirketler 2018’de en az %50 yenilenebilir enerji kullanmayı hedeflediklerini iddia etseler de bu yeterli görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir