Google ve Microsoft, parmak izi ve yüz tanıma özelliğiyle klavyeden şifre girişini kaldırmak istiyor

Başlıca teknoloji şirketleri 2019’a kadar parola tabanlı oturum açmayı biyometrik olarak kullanmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden ikisi olan Google ve Microsoft, şifre içermeyen bir geleceğe doğru ilerliyor. Bu teknoloji devleri, parolaları parmak izi taramaları ve yüz tanıma teknolojisi ile değiştirmek istiyor.

Yakın zamanda yapılan bir konferansta, şirketlerin her ikisi de Android akıllı telefonlar ve Windows PC’lerde şifreden kurtulmayı ön gördü. Google düzenlenen konferansta, herhangi bir Android akıllı telefondaki parmak izi sensörünün PayPal’ın giriş süreci için nasıl yönetilebileceğini açıkladı. Buradaki amaç, bir kullanıcının PayPal üzerinden bir satın alma işlemini onaylamak için bir şifre girmesi gereken işlemi sona erdirmektir. Yenilenen süreçte, Android kullanıcıları parmak izlerini tarayabilir ve PayPal işlemi doğrulayabilir.

Aynı özellik bir PC’de de elde edilebilecek. Microsoft , Windows Hello özelliğinin bilgisayar kullanıcılarının web kamerası aracılığıyla kullanıcıların kimliğini doğrulayarak bir PayPal’a nasıl erişim izni verilebileceğini gösterdi. Bu özellik kullanıcıların yüz özelliklerini okuyacak ve platformda ödemelere izin verecektir.

Yüz tanıma, Windows Hello tanıma sisteminin bir parçası olarak çoğu Windows PC’de bir özellik olarak ekleniyor. Bu teknolojiler yeni olmasa da bu özellikleri entegre etmek için en popüler web sitelerini teşvik etmek gerekiyor. Konferansta, Google ve Microsoft, Fast Identity Online (FIDO) üyeleri olarak giriş erişimini daha basit ve güvenli bir şekilde sunacaklarını duyurdular.

FIDO direktörü Brett McDowell, “Hepimiz şifrelerin bir problem olduğunu biliyoruz,” diyor. Zayıf veri parolalarının veya çalınan şifrelerin, 2016’daki tüm veri ihlallerinin yüzde 81’inden sorumlu olduğunu söyledi. Hayatımızda o kadar çok şifre var ki şifreleri hatırlamak ve yönetmek zor oluyor. FIDO 2.0 giriş sistemleri için yeni bir standart, bu sorunların hepsini çözecek.

FIDO 2.0 standardı, akıllı telefonlar ve PC’ler gibi cihazların şifrelerini ortadan kaldırıyor ve artık bir çevrimiçi hesabın kilidini açmak için biyometriyi destekliyor. Standart, kimliğinizi doğrulamak için parmak izinizi veya yüzü tarayacak ve ardından kullanıcının erişmek istediği bir İnternet hesabının kilidini açabilecek benzersiz bir özel anahtar oluşturacaktır. Şifrelerden biyometriye geçiş, web sitelerinin asla özel anahtarınızı öğrenemediğini veya saklayamayacağından emin olacaktır.

Hem Google hem de Microsoft, FIDO 2.0 standardını zorluyor ve özelliği kendi tarayıcılarında etkinleştirmeye hazırlanıyor. Microsoft, Windows 10’un bir sonraki sürümünün doğal olarak standardı destekleyeceğini söyledi. FIDO üyeleri, şirketlerin platformlarını parolasız bir giriş sistemine geçirmelerine yardımcı olmayı planlıyor. 2019’da artık şifrelerin hayatımızı kolaylaştırması olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir