Veri Yönetişimi Nedir?

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte şüphesiz verilerin egemen olduğu bir dünyada yaşamaya başladık. Veriler mi dünyayı yönetir hale geldi? Dünya mı verileri yönetmek için mücadele ediyor?  Verileri kim yönetiyor? Veri toplayan şirketler mi? Veriyi saklayan sunucular? Veriyi ileten kablolar ve uydular mı? Verilerimiz nerede saklanıyor? Verilerimiz güvende mi? Bütün bu sorulara cevap alabiliyor veya cevap verebiliyor isek cevap alamayan veya cevap veremeyenlere göre bir kaç adım önde ve güvende olma ihtimalimiz yüksek gibi görünüyor.

Okumaya devam et Veri Yönetişimi Nedir?

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama (MFA) Nedir?

Öncelikle konuya girmeden MFA’ya neden ihtiyaç duyulmuş bundan bahsedelim. Dünya her geçen gün dijitalleşiyor ve teknolojik anlamda neredeyse her gün datalarımız artıyor, kurumumuza yeni cihazlar ya da farklı sistemler ekleniyor. Doğal olarak her yenilik güvenlik açığı riskini beraberinde getiriyor. Sonuçta yeni eklenen her sistem mevcut cihazlarımız ile veri alışverişinde bulunacağından yeni riskler ortaya çıkıyor. Doğamız gereğidir ki her tehdidi savunmak bazen imkansız olabiliyor, fakat kurum ve kişisel güvenliğimiz için riskleri belirleme ve önlemler almak bizim elimizde.

Okumaya devam et Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama (MFA) Nedir?

“Akıllı” Dünyada Güvenli Kalmak

Gelişen teknolojilerle birlikte artık akıllı evler, akıllı arabalar, akıllı telefonlar vb. cihazlar ve nesnelerin İnternet’e bağlandığı dünyada yaşamaya başladık. Son zamanlarda öyle cihazlar kullanmaya başladık ki fitness takipçisi ve çeşitli tıbbi cihazlar kullanır olduk. Her şey dijital ve İnternet’e bağlı. Bu karmaşık İnternet ekosistemi bize muazzam faydalar sunmasının yanında, aynı zamanda benzersiz riskler de sunuyor.

Okumaya devam et “Akıllı” Dünyada Güvenli Kalmak