Çocuklarımızı İnternet Ortamında Güvende Tutmanın İpuçları

Çocuklarımıza bisiklet sürerken kask, dizlik takmayı, yaz aylarında güneş kremi sürmek gibi bir çok koruyucu önlemler aldığımız gibi aynı zamanda onlara sanal ortamda güvenli olmaları hakkında ne kadar bilinçlendiriyoruz? Özellikle içinde bulunduğumuz yaz tatilinde çocuklarımız İnternet ortamında ve mobil cihazlarda daha fazla serbest zaman geçirmeye başlıyor. Bu sebeple İnternet güvenliğini çocuklarımıza anlatmanın tam zamanı.

Çocuklarımız sanal ortamında, siber zorbalık, uygunsuz içerik ve kişisel bilgileri çalmaya çalışan siber suçlular ile karşılaşabilir. Yani kısacası siber dünyadaki risklerle karşı karşıya kalabilirler. Anne ve Baba olarak bizler çocuklarımıza sanal ortamda nasıl güvende olacaklarını öğretmeliyiz. Bu konuda Siber Güvenlik Şirketlerinin ortak hazırladıkları İnternet güvenliği ile ilgili 5 maddeyi çocuklarımızla paylaşmamızı öneriyor.

1- Çok fazla bilgi paylaşma. Çocuklarımızın doğum günlerini ve yıllarını, tam adlarını, adreslerini ve telefon numaralarını İnternet ortamında yayınlanmaması veya paylaşılmaması gereken bu gibi bilgilerin bir listesini oluşturmalıyız. Bu bilgileri gizli tutmanın neden önemli olduğunu anlatmalı ve anladıklarından emin olmalıyız.

2- Ne yazdığına dikkat et. İnternet’in hiçbir zaman bize özel olmadığını yayınladığımız ve paylaştıklarımız ile ilgili düşünceli ve dikkatli olmayı anlatmalıyız. Çocuklarımız bir gönderi, resim veya videoyu paylaştığında, başkalarının bunu nasıl kullanabileceğini bilemez. Ayrıca bu gönderinin hiçbir zaman kalıcı olarak silinemeyeceği konusunda bilinçlendirmeliyiz.

3- Sadece tanıdığınız ve bildiğiniz kişilerle bağlantı kurun. Çocuklarımızın gerçek hayatta tanıdığı ve bildiği arkadaşları ile bağlantı kurması konusunda uyarın. Unutulmamalıdır ki yabancılarla konuşmak gerçek dünya ve siber dünya için her zaman risklidir. Siber suçluların kimliklerini gizlemek için kolayca sahte profiller oluşturup gerek maddi gerekse manevi zararlar verebileceği gerçeği konusunda bilinçli olmalıyız. Ayrıca çoğu uygulama ve cihaz için çocuk gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Bazen gizlilik ayarları uygulama güncellemeleri sırasında varsayılan ayarlara döner, bu nedenle profillerini düzenli olarak kontrol etmekte fayda var.

4- Bulunduğunuz yeri gizli tutun. Birçok uygulama, ağ ve cihaz, konumunuzu yayınlayan coğrafi etiketleme özelliklerine sahiptir. Bu bilgiler doğrudan çocuğumuzu bir siber suçlunun bulmasını ve ulaşmasını kolaylaştırır, bu yüzden bu özelliklerin tamamen kapalı olduğunu kontrol edin. Ayrıca bu özellik konusunda çocuğumuzu uyarmalı ve ne kadar tehlikeli sonuçlarla karşı karşıya gelebileceğimiz konusunda uyarmalıyız.

5- Şifrenizi koruyun. Çocuklarımıza güçlü şifreleri nasıl oluşturacaklarını öğretin ve bu şifreleri asla kimseyle paylaşmaması gerektiğini söyleyin. (Tabi ki Anne, Baba veya güvenilir bir yetişkin hariç).

Unutmayın: İşyerinde, evde ve seyahatte siber risklerle her zaman karşılaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir