Bilişim Teknolojileri Sisteminiz Olmadan İşletmeniz Ne Kadar Süre Hayatta Kalır?

Bir ay mı? Bir hafta mı? Bir Gün mü? Bir Saat mi? Bir Dakika mı?

Gerçek şu ki, günümüzde, işletmelerin çoğu BT altyapılarına oldukça bağımlıdır. Öyle ki, bilgisayarların tam olarak çalışmaması, e-postalara ve verilere erişilememesi durumunda şirketler etkin bir şekilde çalışamaz hale gelir. Gerçek şu ki, herhangi bir kuruluş için donanım hatasından, insan hatasından, korsanlığa veya kötü amaçlı yazılımdan kaynaklanan veri kayıplarının etkisi zararlı olabilir.

Dünyanın en sağlam BT altyapısına sahip olsanız bile birisi sisteminize girmek istiyorsa bunu yapar durdurmazsınız. Daha kötüsü bir fidye yazılım cryptolocker ile sisteminizi bozar ve sizden para talep eder. İşletmenizi gerçekten koruyabilmenin tek yolu, etkili bir yedekleme yapmaktır.

Günümüzde çoğu işletme yedekleme prosedürü işlemini kaset kullanarak, sabit sürücü kullanarak veya bulut aracılığı ile gerçekleştirir. Peki yedekleme işlemini yaptık fakat;

Ne kadar güvendeyiz yedeğimiz çalışıyor mu?

Tüm verilerimizi yedeklediğimizi garanti ediyor muyuz?

İşletmemizi ne kadar sürede çalışabilir duruma getirebiliriz gibi bir planınız var mı?

Yukarıdaki sorulara verecek bir cevabınız yok ise işletmenizde felaket kurtarma planınız yok demektir. Felaket kurtarma kişisel hata ve doğal afetlerden kaynaklanan durumlarda, şirketlerin teknoloji altyapısını kurtarma ve devamlılığını sağlamak için kullanılan süreç ve yöntemleri ifade eder. Yaklaşık 40 yıldır kullanılmaktadır ve kurumlar BT harcamalarının ortalama %2-4’ünü felaket kurtarma planlamasına harcamaktadır. Yapılan araştırmalara göre kritik verilerini kaybeden şirketlerin neredeyse tamamına yakın bir oranı iki yıl içerisinde yok olmaktadır.

İş süreçlerinin devam etmesi için bu süreç hayati önem taşır. Birçok sektörde iş süreçleri ve BT sistemleri o kadar iç içe girmiştir ki, sistemlerin durması inanılmaz maliyetlerle sonuçlanabilmektedir. İş süreçlerinin devamlılığı ve kritik verilerin korunması için yedekleme ve bakım faaliyetleri haricinde felaket kurtarma planının oluşturulması şirketlerin önem vermesi gereken öncelikli konulardan birisidir.

Unutulmamalıdır ki her şirket BT felaketine maruz kalma riski ile karşı karşıyadır. Ancak işletmenizin hızlı bir şekilde kurtarılmasını sağlamanın tek yolu iyi hazırlanmış bir yedekleme ve felaket kurtarma çözümü uygulamaktır.

Bilişim Teknolojilerini Şansa Bırakma…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir