Bilgisayarlar zamanla neden yavaşlar?

Bilgisayarlarda canlılar ve insanlar gibi zaman geçtikçe yaşlanır ve yavaşlar. Zaman zaman virüs bulaşır ya da donanım kaynaklı sorun ve problemler çıkarabilir. Yani kısacası bilgisayarınızın yavaşlamasının ve eskisi gibi çalışmamasının birkaç nedeni olabilir. Peki bunu düzeltmek için ne yapabilirsiniz?

Bilgisayarların yavaş olmasının (ya da yavaşlamasının) ana nedeni, insanların her zaman temel bakım rutinlerini takip etmemeleridir. Bir bilgisayar diğer herhangi bir makine ya da araba (Taşıt) gibidir, bazen bakım yapmak gerekir.

Mac veya PC’nizin hızını artırmak için herhangi bir teknik servise gitmeden kendi yapabileceğiniz birkaç adım vardır. Fakat tam bu noktada tam bir ayrım var bilgisayarınız yavaş mı çalışıyor? yoksa bu yavaşlama İnternet hızları ile ilgilimi? yani İnternet bağlantınızın yavaş olması bilgisayarınızın yavaş olduğu anlamına gelmez bu tamamen faklı bir sorundur.

Bilgisayarınız yavaşsa ne yapmalısınız?

Bilgisayarınızın performansını yükseltmek için aşağıdaki 4 temel basit maddeyi uygulayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı kapatın: İşletim sisteminin (OS) disk belleği dosyaları doluluğundan geçici dosyaları silebilmesi için bilgisayarınızı her günün sonunda kapattığınızdan emin olun. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak, genellikle düşük hız ve performans gibi sorunları giderir; bu yüzden BT desteği genellikle bilgisayarınızı kapatıp açmanızı söyler!

Sabit sürücünüzü (Hard disk) temizleyin: Sabit diskiniz programlar çalıştırırken birçok dosya biriktirir. Bu nedenle gereksiz dosyaları ve geçici dosyaları kaldırmak için Windows’un kendi disk temizleme aracını ya da CCleaner gibi haftalık bakım yazılımlarını çalıştırabilirsiniz. Bu işlem ile birlikte İnternette gezinirken oluşturulan (çerezler), indirme, göz atma geçmişiniz ve OS kayıt dosyaları gibi çok sayıda küçük dosyayı kaldıracaktır.

Sabit sürücünüzü birleştirin: Zamanla sabit diskinizdeki dosyalar parçalanır, bölünür ve bilgisayarınız bunları bulmak için daha fazla çalışmalıdır, bu da tüm sistemi yavaşlatır. Zaman zaman yapılacak Windows’un kendi disk birleştirme aracı işlemi sabit sürücünüzün dosyalara erişilebilmesini kolaylaştırır. Disk birleştirme işlemi uzun bir zaman alabilir fakat yapıldığında işletim sisteminizi hızlandığını fark edeceksiniz. (SSD disk kullanıyorsanız disk birleştirme yapmanıza gerek yoktur. SSD diklerde disk birleştirme işlemi, diskin ömrünü kısaltmaktadır. Disk birleştirme işlemi sadece mekanik disklere yapılmalıdır.)

Virüs taraması yapın: Yavaş bir bilgisayar kötü amaçlı yazılım olasılığına bir işarettir. Düzenli virüs taraması yapın ve bilgisayarınızı korumak için virüsten koruma yazılımı (Anti virüs) yükleyin.

Mac’iniz yavaşsa ne yapmalısınız?

Bilgisayarınızı kapatın: Bilgisayarınızı her günün sonunda mutlaka kapattığınızdan emin olun. Bu işlem disk belleğindeki geçici dosyaları silecektir.

Dağınıklığı temizleyin: Mac’iniz ağlar, günlükler, widget’lar, eklentiler, gereksiz dosyalar ve uygulamalarla yavaşlayabilir. Clutter’ı kaldırmak için OnyX gibi aylık bakım yazılımını çalıştırın. Her zaman sürücünüzün Smart durumunu ve ayrıca OnyX’i başlatırken disk bütünlüğünü kontrol edin ve konuda dikkatli olun.

Etkinlik İzleyicisini kullanın: Etkinlik İzleyicisi, bellek, ağ ve disk işlemlerinin kaynakları nasıl kullandığını gösterir ve ayrıca programlarınızın ne kadar CPU kullandığını gösterir. Çok fazla kaynak yoğunluğu varsa, bazı süreç ve programlara bir göz atın ve sonlandırın.

Virüs taraması yapın: Evet Mac’ler de virüs kapabilir. Yavaş bir MAC te kötü amaçlı yazılım olasılığına bir işarettir. Düzenli virüs taraması yapın ve Mac’inizi korumak için virüsten koruma yazılımı (Anti virüs) yükleyin.

Yeni bir bilgisayar almanın zamanı geldi mi?

Bilgisayarınız beş yaşından büyükse, yükseltme ya da değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Ortalama bir bilgisayarın ömrü 5 yıldır. Zaten bilgisayar üreten şirketler bireysel kullanıcılar için 2 yıl kurumsal kullanıcılar içinse 3 yıl garanti sağlamaktadır. Bu süre içerisinde kullanıcı hatası olmadan herhangi bir problemi bir bedel almadan onarmaktadır. Fakat teknoloji o kadar hızlı gelişmekte ki yeni bir işletim sistemi, bir program (Autocad, Solidwork vb.) veya oyunlar sürekli yeni cihazları (CPU, Ram, Ekran kartı vs.) desteklemektedir. Çözüm olarak ise bazı şirket veya kullanıcılar bilgisayarlarında Ram, SSD Disk ve ekran kartı yükseltmeleri yaparak değişim süresini biraz daha ileriye ötelemektedirler. Ne kadar yükseltme yapılsa da sonuçta yeni cihazlar eskilerine göre daha az sorun ve problem çıkaracağından yenisi ile değiştirmek daha akıllıca olacaktır.

Bunları yaptım ve bilgisayarım hala yavaş diyorsanız!

Yukarıdaki adımları uyguladınız ve bilgisayarınız hala hızlanmadı ise ve garantiniz devam ediyorsa bilgisayarı aldığınız yer ile iletişime geçip yardım isteyebilirsiniz. Garanti süreniz dolmuş ise piyasadaki herhangi bir teknik servisten yardım alın çünkü bilgisayarınızın donanımsal bir arızası olma olasılığı yüksek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir