“Akıllı” Dünyada Güvenli Kalmak

Gelişen teknolojilerle birlikte artık akıllı evler, akıllı arabalar, akıllı telefonlar vb. cihazlar ve nesnelerin İnternet’e bağlandığı dünyada yaşamaya başladık. Son zamanlarda öyle cihazlar kullanmaya başladık ki fitness takipçisi ve çeşitli tıbbi cihazlar kullanır olduk. Her şey dijital ve İnternet’e bağlı. Bu karmaşık İnternet ekosistemi bize muazzam faydalar sunmasının yanında, aynı zamanda benzersiz riskler de sunuyor.

Teknoloji gelişmeye ve hayatımızın her alanında ilerlemeye devam ederken, İnternet bağlantılı cihazları güvenli ve güvenlikli bir şekilde kullanmanın önemi arttı. Kullanıcı olarak bizler akıllı cihazların hangi kişisel bilgileri topladığını, arka planda ne işlemler yaptığını ve nerelere paylaştığını bilemeyiz. Bu sebeple akıllı cihazlar çeşitli gizlilik ve güvenlik sorunlarına yol açmaktadır.

Tüm dünya ülkeleri siber güvenlik farkındalığı için her yaştaki bireylere ve toplumun tüm kesimlerine durumun önemini vurgulamak için teknoloji şirketleri ile bir araya gelip seminer ve sempozyumlar düzenliyor.

İnternet’e bağlanan ve otomatik olarak veri gönderen veya alan herhangi bir nesneyi veya cihazı güvenli hale getirmek için aşağıdaki 5 basit ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

1- Gizlilik politikalarını okuyun ve bu tür bilgileri gerçekten paylaşmak isteyip istemediğinizi belirlemek için bir uygulamanın veya cihazın hangi bilgileri toplayacağını öğrenin.

2- Yazılımı düzenli olarak güncelleyerek İnternet’e bağlanan tüm aygıtları virüs ve kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutun.

3- Özellikle E-posta veya direk mesajla şüpheli adreslerden gelen gönderileri açmadan hemen silin.

4- Bir cihaz veya uygulamanın ne kadar bilgi içerdiğini kontrol etmek için gizlilik ayarlarını okuyun.

5- Güçlü şifreler ayarlayın ve bunları düzenli olarak değiştirin.

Unutmayın: İşyerinde, evde ve seyahatte siber risklerle her zaman karşılaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir