Acronis Backup & Recovery 11.5 ile Agent Kurulumu

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Acronis Backup & Recovery 11.5 ile backup ve restore işlemlerini network üzerinden yapabilmemize olanak sağlayacak agent kurulumunu göreceğiz. Bu işlemleri yapabilmek için daha önceden acronis için kurulmuş bir ana bilgisayar yani server kurulumuna ihtiyacınız olacaktır. Bu server üzerine acronis lisanslarının ekli olması gerekmektedir. Her agent kurulumunda serveden 1 adet lisans eksilecektir. Son olarak agent kurulumu yapacağınız bilgisayarda, ilgili kullanıcının admin yetkisinin olduğundan emin olunmalı. Yani bilgisayara kurulum yapma yetkisi olmalıdır. Umarım faydalı olur.


Acronis Backup & Recovery 11.5 programını çalıştırıyoruz ve Tools menüsünden Install Acronis components’i seçiyoruz.

1

Açılan uzaktan kurulum sihirbazı penceresindeki By IP/ name… seçeneği ile devam ediyoruz.

2

Açılan Add Machine by IP/Name penceresine sırası ile Name/IP alanına agent kuracağımız bilgisayarın IP adresini yazıyoruz. User Name alanına yine aynı şekilde agent kuracağımız bilgisayarın hostname’ini ve bilgisayarın admin yetkisi bulunan kullanıcı adını yazıyoruz. Password alanına admin yetkili kullanıcının şifresini yazıyoruz. Yazılan şifrenini kaydedilmesi için isteğe bağlı olarak Save password onay kutusu işaretleyebiliriz. Test connection butonuna tıkladığımızda test bağlantısı başarılı uyarısı alıyorsak tamam diyerek devam edebiliriz. Eğer test bağlantısı başarılı olmuyor ise agent kurulumu yapamayız bağlantı problemini giderip yeniden denemeliyiz.

4

Görüldüğü gibi Status kısmında acronis ile ilgili hiç bir bileşenin kurulu olmadığını görmekteyiz. Next ile ilerliyoruz.

5

Acronis Backup 11.5 Agent Core kurulmadan acronis hiç bir bileşenini kuramaz bu yüzden varsayılan olarak kendisi otomatik olarak seçilir. Acronis Backup 11.5 Agent for Windows seçeneğinin onay kutusunu işaretleyip Next ile ilerliyoruz.

6

Lisans için aşağıdaki yazılı lisans sunucusundan kullan seçeneğini işaretleyip sırası ile server’ın IP adresi ya da hostname yazıyoruz. User name alanına server’a erişebilme yetkisi olan kullanıcı adı ve şifremizi yazıp Next ile lerliyoruz.

7

Bu pencerede bize kurulacak bileşen bilgileri ve 1 adet lisans ihtiyacımızın olduğunu gösteriyor. Next ile ilerliyoruz.

8

Bu pencerede yükleme seçenekleri iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde Change butonuna tıklandığında açılacak pencereden agent kurulacak bilgisayarın acronis servislerinin çalışması için yeni bir kullanıcı ya da bizim istediğimiz bir kullanıcı ile mi servislerin çalıştırılacağını belirliyoruz. İkinci bölümden agent yüklenen bilgisayarın yükleme sırasında gerekirse yeniden başlatılabileceği onay kutusunu işaretleyip Next ile ilerliyoruz.

9

Bu pencerede müşteri deneyimi programına katılıp katılmayacağımızı seçip Next ile ilerliyoruz.

10

Son olarak özet penceresinde yapılacak işlemlerin özetini görmekteyiz. Artık Proceed diyerek kurulumu başlatabiliriz.

11

Görüldüğü gibi tüm işlemler başarılı bir şekilde tamamlandı. Artık agent kurulumu tamamlandı Close ile bu ekrandan çıkabiliriz. Agnet işleminden sonraki aşama ise backup planı oluşturma bu işlemi backup planı oluşturma başlığında bulabilirsiniz.

12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir